Handball, Sport

STATSCORE analizuje: PGNiG Superliga, część 21

Runda zasadnicza bieżącego sezonu PGNiG Superligi już za nami! W 182 meczach padło 10045 bramek (średnio 55,2 na mecz), sędziowie dali łącznie 1556 kar dwuminutowych, zawodnicy oddali w sumie 16795 rzutów. Na szersze podsumowanie przyjdzie jeszcze pora. Póki co, zerknijmy na to, co działo się w ostatniej rundzie. Podsumowanie przygotowała firma STATSCORE, oficjalny dostawca statystyk dla PGNiG Superligi!

Chrobry Głogów – Pogoń Szczecin 25:28 (13:14)

Na zakończenie rundy zasadniczej bieżącego sezonu PGNiG Superligi szczypiorniści Pogoni Szczecin pokonali na wyjeździe Chrobrego Głogów, który już wcześniej zapewnił sobie grę w play-offach. Dla Szczecinian to pierwsze zwycięstwo po serii sześciu ligowych porażek z rzędu.

Dobra dyspozycja Stanisława Makowiejewa (9 goli) nie wystarczyła, by pokonać zespołowo grającemu rywalowi (aż 6 zawodników Pogoni zdobyło w tym meczu przynajmniej 3 gole).

Koniec rundy zasadniczej:

Chrobry Głogów – 8. miejsce, 36 pkt, bramki 694:700

Pogoń Szczecin – 12.miejsce, 19 pkt, bramki 648:762

Wybrzeże Gdańsk – PGE Vive Kielce 29:42 (13:24)

Zgodnie z przewidywaniami szczypiorniści mistrza Polski, PGE VIVE Kielce bardzo wysoko pokonali w swoim ostatnim meczu rundy zasadniczej Wybrzeże Gdańsk.

Kielczanie w pierwszej połowie zdominowali rywala i strzelili aż 24 bramki (więcej w ciągu jednej połowy udało im się zdobyć jedynie w wyjazdowym meczu z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski – 26).

Oba zespoły zanotowały aż 36 strat – świadczy to o dużym chaosie i niedokładności przy rozgrywaniu akcji.

Bardzo dobry występ zanotował Miłosz Wałach. Młodziutki (17 lat) bramkarz drużyny gości odbił 10 rzutów rywali i skończył mecz ze skutecznością 38%.

Wybrzeże Gdańsk – 9.miejsce, 29 pkt, bramki 691:754

PGE VIVE Kielce – 1. miejsce, 77 pkt, bramki 973:681

MKS Zagłębie Lubin – NMC Górnik Zabrze 16:28 (6:14)

Fatalna postawa w ofensywie piłkarzy ręcznych MKS-u Zagłębie Lubin spowodowała ich klęskę w meczu z NMC Górnikiem Zabrze. 16 goli w 60 minut – to statystyka, która chluby klubowi z Lubina nie przynosi.

Ostatni raz taki „wyczyn” przydarzył się lubinianom….. ponad 16 lat temu. 14 grudnia 2002 roku przegrali oni na wyjeździe z Chrobrym Głogów 21:16.

Zawodnicy Górnika pozytywnym akcentem (po dwóch wcześniejszych porażkach) kończą rundę zasadniczą. Teraz na ich drodze w ćwierćfinale stanie MMTS Kwidzyn

MKS ZagłębieLubin – 10.miejsce, 29 pkt, bramki 641:707

NMC Górnik Zabrze – 3. miejsce, 59 pkt, bramki 743:643

Energa MKS Kalisz – MMTS Kwidzyn 23:23 (15:11) rzuty karne 4:2

Serią rzutów karnych zakończyło się spotkanie w Kaliszu. Gospodarze – Energa MKS – pokonali MMTS Kwidzyn.

Ciekawostką jest fakt, że było to piąte bezpośrednie spotkanie obu zespołów (4 w lidze i 1 w pucharze) i aż trzy z nich zakończyły się rzutami karnymi (wszystkie serie rzutów karnych zostały wygrane przez zespół z Kalisza).

Wyrównaną walkę między oboma zespołami potwierdza również to, że jeszcze nigdy spotkania między tymi drużynami nie skończyły się różnicą większą niż trzy bramki.

Energa MKS Kalisz – 11.miejsce, 26 pkt, bramki 651:710

MMTS Kwidzyn – 6. miejsce, 45 pkt, bramki 644:657

Gwardia Opole – Arka Gdynia 30:19 (13:12)

W Opolu bez niespodzianki. Walcząca o czwarte miejsce po fazie zasadniczej Gwardia Opole bardzo wyraźnie pokonała zdecydowanie najsłabszą drużynę ligi – Arkę Gdynia.

Po pierwszej połowie Gwardziści mieli tylko jedną bramkę przewagi, lecz po przerwie włączyli wyższy bieg i bez większych problemów odskoczyli rywalowi.

Najlepszy mecz w sezonie rozegrał młody obrotowy z Opola – Jan Klimków, zdobywca 5 bramek. W drużynie gości 5 bramek zdobył Rafał Rychlewski.

W spotkaniu tym bramkarze obu drużyn obronili łącznie aż 44 rzuty rywali (Gwardia- 25, Arka Gdynia 19), co spowodowało nad wyraz wysoką skutecznosć obron (57% – 39%)

Gwardia Opole – 4.miejsce, 52 pkt, bramki 732:722

Arka Gdynia – 14. miejsce, 3 pkt, bramki 662:870

Stal Mielec – Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 27:29 (13:14)

Bardzo wyrównane spotkanie w Mielcu zakończyło się zwycięstwem gości z Piotrkowa Trybunalskiego.

O zwycięstwie podopiecznych Dmytro Zinchuka zadecydowała głównie dobra gra bramkarza. Marcin Schodowski obronił aż 16 rzutów rywali, podczas gdy golkiperzy z Mielca zanotowali jedynie 6 udanych interwencji.

Dodatkowo bardzo dobrze zaprezentotował się Bartosz Nastaj. 23-letni rozgrywający zdobył 8 bramek przy 89% skuteczności rzutów.

Brak zdobyczy punktowej przez Mielczan oznacza dla nich zajęcie przedostatniego miejsca w tabeli ligowej.

Stal Mielec – 13 .miejsce, 16 pkt, bramki 686:821

Piotrkowianin Piotrków Trybunalski – 7. miejsce, 39 pkt, bramki 709:750

Azoty Puławy – Orlen Wisła Płock 21:24 (10:9)

Ligowy mecz Azotów-Puławy z Orlenem Wisłą Płock był pierwszą z dwóch potyczek, jaką w przeciągu trzech dni miały rozegrać między sobą te dwa zespoły (trzy dni później został rozegrany pojedynek w Pucharze Polski

Spotkanie to było bardzo wyrównane, po pierwszej połowie to gospodarze mieli minimalną przewagę. Po przerwie Płocczanie podkręcili tempo i ostatecznie wygrali różnicą 3 bramek.

Do zwycięstwa drużynę gości poprowadził Renato Sulić, który zdobył 7 bramek przy 100% skuteczności rzutów. Dużą rolę odegrały również szybkie ataki – Nafciarze wykorzystali 5 z 6 takich akcji, Azotom nie udało się to ani razu.

Azoty-Puławy – 5. miejsce, 48 pkt, bramki 771:686
Orlen Wisła Płock – 2.miejsce, 68 pkt, bramki 800:582

Jeśli ten tekst zainspirował Cię, aby dowiedzieć się więcej o STASTCORE i o tym, jak możemy pomóc Twojej organizacji, napisz do nas na cst@statscore.com albo skontaktuj się z nami za pośrednictwem LiveChat na naszej stronie. Wykwalifikowani konsultanci z Customer Success Team czekają na Ciebie!