Handball, Our partners, Sport

STATSCORE analizuje: PGNiG Superliga, część 13

Najskuteczniejszy zawodnik w lidze ma na koncie już 81 bramek, imponując skuteczność Piotrkowianina – sezon 2018/19 w PGNiG Superlidze nabiera rozpędu. STATSCORE ponownie przygląda się analitycznym okiem najlepszej lidze piłki ręcznej w Polsce, dla której jesteśmy dumnym oficjalnym partnerem statystycznym.

PGE VIVE Kielce – Wybrzeże Gdańsk 42:28 (22:13)

Co najmniej 20 goli zdobytych w obu połowach, minimum 40 bramek rzuconych w meczu po raz czwarty w tym sezonie. W meczu przeciwko Wybrzeżu Gdańsk, zawodnicy PGE VIVE Kielce pokazali swoją siłę i z każda kolejną kolejką potwierdzają, że są niekwestionowanie najlepszą drużyną w Polsce.

Ten mecz to bardzo dobra praca zespołowa kielczan. Pięciu podopiecznych Talanta Dujszebajewa zakończyło pojedynek z siedmioma bramkami na koncie (Aguinagalde, Fernandez Perez, Jachlewski, Jurkiewicz i Moryto). Tylko jeden gracz zespołu gospodarzy z pola (Alex Dujszebajew) nie wpisał się na listę strzelców.

W sezonie 2008/2009 Wybrzeże Gdańsk było jednym  zaledwie dwóch zespołów (obok Wisły Płock), który potrafił pokonać w meczu ligowym drużynę VIVE.  W tym sezonie zawodnicy prowadzeni przez Marcina Lijewskiego walczą o awans do play-offów. Po 13 z zaplanowanych 26 rund zajmuję ostatnie premiowane, dziewiąte miejsce w w tabeli ligowej

Interesująca statystyka sezonowa
VIVE: Arkadiusz Moryto jest w tym momencie najlepszym strzelcem w lidze. Ma na swoim koncie 81 goli przy fantastycznej skuteczności 81,82%.

Wybrzeże: Drużyna z Gdańska gra bardzo agresywnie. Do tej pory jej szczypiorniści zebrali już 71 2-minutowych kar. Więcej na swoim koncie ma jedynie drużyna MKS-u Zagłębie Lubin – 72.

Pogoń Szczecin – Chrobry Głogów 20:26 (9:11)

Chrobry Głogów wygrał czwarty ligowy mecz z Pogonią Szczecin z rzędu. Tym razem pokonali oni rywala na jego własnym parkiecie różnicą sześciu goli. To dobry prognostyk przed meczem z Piotrkowianinem Piotków Trybunalski, który zostanie rozegrany już 8 grudnia. Obie drużyny mają w tabeli po 18 punktów i znajdują się w środkowej strefie tabeli.

Dla Pogoni Szczecin to jedenasta porażka ligowa w tym sezonie. W tym meczu szczypiorniści Pogoni zdobyli zaledwie 20 goli, co jest bardzo słabym wynikiem jak na mecz piłki ręcznej. Tylko MMTS Kwidzyn rzucił mniej goli w 13-tu dotychczasowych meczach tym sezonie (312, Pogoń 319).

Pogoń: Paweł Krupa oddał w tym sezonie aż 147 rzutów na bramkę rywali. To o 36 więcej niż drugi w tej klasyfikacji Marko Panić.

Chrobry: Bramkarze Chrobrego obronili w tym sezonie już 15 rzutów karnych.

Piotrkowianin Piotrków Trybunalski – SPR Stal Mielec 34:26 (13:16)

Po pierwszej połowie meczu przeciwko Piotrkowianinowi Piotrków Trybunalski, kibice Stali mielec mogli mieć nadzieję na wyjazdowe zwycięstwo. Ich zespół prowadził 3 bramkami i był zespołem skuteczniejszym.

W drugiej połowie wszystko obróciło się o 180 stopni – podopieczni Dmytro Zinchuka zagrali kapitalne 30 minut i ostatecznie pokonali mielczan różnicą 8 bramek.

Gracze gospodarzy byli w tym spotkaniu skuteczniejsi w rzutach z 6. metra (72% skuteczności, Stal – 51%). Ich bramkarze – Marcin Schodowski i Damian Procho obronili też 41% rzutów rywali.

Piotrkowianin: Gracze z Piotrkowa oddają rzuty ze skutecznością 64,75%. Tylko uczestnicy tegorocznych rozgrywek Ligi Mistrzów – Orlen Wisła Płock i PGE Vive Kielce mają tę statystykę lepszą.

Stal: Stal ma duży problem z grą defensywną. Średnio tracone prawie 33 gole na mecz (łącznie 426) świadczą o tym, że pod tym kątem jest jeszcze sporo do poprawy.

Arka Gdynia – Gwardia Opole 29:40 (12:20)

Po 13. seriach tego sezonu Arka Gdynia zajmuje ostatnie miejsce w ligowej tabeli z zaledwie jednym zwycięstwem na koncie. W ostatnim meczu gdynianie przegrali z Gwardią Opole i byli zespołem gorszym w każdym aspekcie gry.

Kiedy ostatnia Gwardia zdobyła przynajmniej 40 goli? Musimy sięgnąć pamięcią daleko wstecz. 3 kwietnia 2004 w meczu wyjazdowym pokonali oni zespół z Białej Podlaskiej 40:34.

Arka Gdynia: 122 rzutów niecelnych – to zdecydowanie zbyt dużo, jak na 13 rozegranych meczów. Żaden inny zespół nie przerzucił aż tylu prób w tym sezonie.

Gwardia: Patryk Mauer wykonał w tym sezonie najwięcej – 30 – rzutów karnych. 25 z nich zakończyło się golem dla zespołu z Opola.

Orlen Wisła Płock – Azoty Puławy 28:17 (12:10)

Azoty Puławy mają ogromny problem w meczach przeciwko najlepszym drużynom bieżącego sezonu PGNiG Superligi. Najpierw przegrały w Zabrzu z Górnikiem, następnie zostali zdeklasowani przez PGE VIVE Kielce (porażaka 17 bramkami) , a tym razem ulegli Orlenowi Wiśle Płock zdobywając zaledwie 17 goli , co jest najgorszym wynikiem odkąd rozpoczęli grę w najwyższej klasie rozgrywkowej w sezonie 2005/2006.

To było show jednego zawodnika. Adam Morawski obronił aż 20 rzutów rywali i zagrał na niesamowitej skuteczności 56%. Taka statystyka w piłce ręcznej zdarza się niezwykle rzadko. Również Michał Daszek zagrał bardzo dobre spotkanie – zdobył 9 goli.

Orlen Wisła: Gracze z Płocka wykorzystali w tym sezonie 76 ze 103 rzutów ze skrzydła.

Azoty Puławy: Puławianie zdobyli 73 bramki między 51 a 60. minutą w dotychczasowych meczach ligowych.

MMTS Kwidzyn – Energa MKS Kalisz 24:21 (12:9)

W Kaliszu zostało rozegrane spotkanie między dwoma najgorzej wykonującymi rzuty karne zespołami w lidze (MMTS – 55%, Energa MKS – 57,4%). Tym razem sędziowie podyktowali jedynie dwa rzuty z siódmego metra (oba dla gospodarzy) – żaden z nich nie zakończył się bramką.

MMTS wygrał ten mecz po wcześniejszych trzech ligowych porażkach z rzędu i zajmuje ciągle szóste miejsce w ligowej tabeli. Energa MKS jest na miejscu jedenastym z 10 punktami na koncie.

MMTS: Szczypiorniści MMTS-u zablokowali 28 rzutów rywali w tym sezonie.

Energa MKS: Dzianis Krytski zdobył do tej pory 44 gole z 6. metra, co daje mu w tej statystyce 7.miejsce w lidze.

NMC Górnik Zabrze – MKS Zagłębie Lubin 28:25 (14:11)

35 punktów w 13 meczach, tylko jedna porażka (z PGE VIVE Kielce).  Górnik Zabrze pokazuje w tym sezonie bardzo dobrą i wiele wskazuje na to, że w tym sezonie może być drużyną, która przerwie finałową rywalizacją PGE VIVE Kielce i Orlen Wisły Płock, jaką obserwujemy nieprzerwanie od 8 sezonów. W miniony weekend zabrzanie pokonali MKS Zagłębie Lubin.

Kluczowa statystyka, która zadecydowała o wyniku spotkania? Rzuty z 6. metra – zabrzanie wykonywali je ze skutecznością 76%, podczas gdy MKS Zagłębie – 55%.

Dla Zagłębia to 8. porażka z rzędu w meczu ligowym rozgrywanym w Zabrzu. Kiedy ostatnio szczypiorniści „Miedziowych” pokonali rywala ze Śląska? Było to 6 lutego 2010 roku (31:25).

NMC Górnik: Bramkarze Górnika mają najlepszą skuteczność rzutów obronionych w lidze – 32,48%

MKS Zagłębie: Dawid Dawydzik jest najbardziej brutalnym zawodnikiem w lidze. Już 22 razy został ukarany karą 2 minut przez arbitrów.

Przeczytaj więcej: zobacz, co pisaliśmy w poprzednim odcinku!

Przeżyj więcej: odwiedź LeagueCenter ze statystykami PGNiG Superligi.

Jeśli ten tekst zainspirował Cię, aby dowiedzieć się więcej o STASTCORE i o tym, jak możemy pomóc Twojej organizacji, napisz do nas na cst@statscore.com albo skontaktuj się z nami za pośrednictwem LiveChat na naszej stronie. Wykwalifikowani konsultanci z Customer Success Team czekają na Ciebie!