Soccer (football), Sport

Co mówią liczby o LOTTO Ekstraklasie

Nadszedł ten czas znienawidzony przez kibiców piłki nożnej: wszyscy zdążyli już stęsknić się za ligą, a wciąż tra przerwa zimowa. W Polsce oznacza to, że jeszcze prawie miesiąc dzieli nas od najbliższej kolejki piłkarskiej LOTTO Ekstraklasy. Ale jest to zarazem dobry czas na pochylenie się nad nieco bardziej szczegółowymi statystykami. STATSCORE zabiera Was w analityczną podróż bez trzymanki!

Pierwszy rzut oka na tabelę piłkarskiej Ekstraklasy i można łatwo stwierdzić, że liga jest bardzo wyrównana, a tabela mocno „spłaszczona”. Każdy, kto trochę uważniej śledzi rozgrywki wie, że tutaj każdy może wygrać z każdym – nie ma reguły. Ale może w gąszczu danych są liczby, które powiedzą nam coś więcej o którejś drużynie albo pomogą przewidzieć przebieg rozgrywek wiosną? Sprawdźmy.

+2 – Arka Gdynia jest jedyną drużyną ze strefy rundy spadkowej (dolna ósemka), która ma dodatni bilans bramkowy. Jednakże liczne zdobywane bramki rzadziej przekładają się na gromadzone punkty. Czas zacząć strzelać gole o większej wadze!

13 – tyle punktów na wyjeździe zdobyły Arka Gdynia i Zagłębie Lubin – jedyne drużyny ze strefy rundy spadkowej, które w tabeli wyjazdowej są w czołowej ósemce. Gdyby tylko jeszcze zadomowili się na własnych boiskach…

0 – Lechia Gdańsk jest jedyną drużyną, która nie przegrała jeszcze na własnym stadionie. Z kolei Zagłębie Sosnowiec nie wygrało jeszcze na wyjeździe.

10 – seria meczów bez porażki, jaką aktualnie posiada lider ekstraklasy – Lechia Gdańsk. Co za passa! Czy będą ją kontynuować po długiej przerwie?

15 – tylu minut potrzebował 17-letni Filip Marchwiński, aby strzelić swoją pierwszą bramkę w Ekstraklasie. Ofensywny pomocnik Lecha Poznań zadebiutował, wchodząc z ławki w 71. minucie meczu z Zagłębiem Sosnowiec. Jest to zarazem najmłodszy strzelec bramki w Ekstraklasie w aktualnym sezonie.

36 – tyle lat natomiast ma najstarszy strzelec ekstraklasowego gola w tym sezonie. Mało tego, Marcin Robak ustrzelił już 11 bramek i zanotował 1 asystę w 20 występach.

52% – Igor Angulo jako jedyny zawodnik z ekstraklasy strzelił ponad połowę bramek zdobytych przez swój zespół. Ma na koncie 12 goli, a jego Górnik Zabrze łącznie uzbierał 23 trafienia.

249 – liczba bramek strzelonych przez zawodników zagranicznych. Strzelili oni aż o 55 goli więcej niż Polacy. W Ekstraklasie grało jesienią 147 reprezentantów z 38 krajów, podczas gdy wystąpiło 277 zawodników z Polski. Czy uda im się w drugiej części sezonu odwrócić tendencję i wyprzedzą obcokrajowców pod względem skuteczności?

Przeżyj więcej: odwiedź LegueCenter Ekstraklasy i poznaj statystyki STATSCORE!

1800 – jedynym piłkarzem, który rozegrał komplet spotkań w pełnym wymiarze czasowym jest łotewski bramkarz Arki Gdynia – Pavels Steinbors. Zaliczył pełne 20 meczów, co daje 1800 minut plus to, co doliczyli arbitrzy.

20 – tyle meczów w sezonie rozegrali najczęściej wybierani do składów debiutanci. Aż trzem nowym twarzom udało się wystąpić we wszystkich 20 kolejkach. Są to Pedro Tiba, Jesus Jimenez i Petteri Forsell. Najwięcej grającym Polakiem wśród debiutantów okazał się 19-letni Mateusz Radecki ze Śląska Wrocław – zagrał w 19 meczach.

58 – tyle kartek zebrała najbardziej agresywnie grająca drużyna: Lechia Gdańsk. Na drugim biegunie znajduje się Arka Gdynia – 32 kartki.

Przeczytaj więcej: poznaj najważniejsze liczby polskiego sportu 2018!

Jeśli ten tekst zainspirował Cię, aby dowiedzieć się więcej o STASTCORE i o tym, jak możemy pomóc Twojej organizacji, napisz do nas na cst@statscore.com albo skontaktuj się z nami za pośrednictwem LiveChat na naszej stronie. Wykwalifikowani konsultanci z Customer Success Team czekają na Ciebie!

Comments are Closed

Theme by Anders Norén