Soccer (football), Sport

21 statystycznych ciekawostek z sezonu 2018/19 Fortuna 1 Ligi

Przerwa pomiędzy sezonami trwa, aby umilić czekanie na kolejne, pełne emocji starcia 1-ligowych drużyn, przygotowaliśmy na podstawie danych zebranych przez Skautów STATSCORE 21 statystycznych ciekawostek dotyczących minionego sezonu w rozgrywkach Fortuny 1 ligi! Zapraszamy do lektury!

1. Kto zagrał we wszystkich meczach sezonu 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Jedynie sześciu piłkarzy zgłoszonych przez kluby Fortuny 1 ligi wystąpiło we wszystkich meczach tego sezonu. Byli to:

• Adrian Błąd (GKS Katowice)
  • Łukasz Grzeszczyk (GKS Tychy)
  • Gracjan Jaroch (Bytovia Bytów)
  • Bartosz Nowak (Stal Mielec)
  • Konrad Jałocha (BR) (GKS Tychy)
  • Andrzej Witan (BR) (Bytovia Bytów)

Andrzej Witan jest w tym zestawieniu piłkarzem wyjątkowym. Był jedynym zawodnikiem grającym na pozycji bramkarza, który zdobył w sezonie 2018/2019 bramkę. Dodatkowo był to gol, który przypieczętował spadek GKSu Katowice. Gol bramkarza Bytovii był również ostatnią bramką jaka padła na boiskach w minionym sezonie.

2. Najlepszy strzelec sezonu 2018/19 Fortuna 1 Ligi

Najlepszym strzelcem ligi został zawodnik Podbeskidzia, 24-letni Valerijs Sabala. TOP3 klasyfikacji strzelców przedstawia się następująco:

1. Valerijs Sabala (Podbeskidzie Bielsko-Biała): 12 bramek
  2. Grzegorz Lech (Stomil Olsztyn): 11 bramek
  3. Adrian Błąd (GKS Katowice), Łukasz Grzeszczyk (GKS Tychy), Rafał Kujawa (ŁKS Łódź), Bartosz Nowak (Stal Mielec) – po 10 bramek

3. Najwięcej asyst w sezonie 2018/19 Fortuna 1 Ligi

Graczem z największą liczbą asyst został Dani Ramirez, który w znacznym stopniu przyczynił się do awansu ŁKSu Łódź do Ekstraklasy. TOP3 klasyfikacji asystentów w minionym sezonie przedstawia się następująco:

1. Dani Ramirez (ŁKS Łódź): 13 asyst
  2. Bartosz Nowak (Stal Mielec): 12 asyst
  3. Patryk Kun (Raków Częstochowa) 10 asyst

4. Kto dostał najwięcej kartek w sezonie 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Najbrutalniej grający zawodnik w minionym sezonie obejrzał łącznie aż 18 kartek! Został nim 25-letni zawodnik GKSu Katowice – Bartłomiej Poczobut. W czołowej trójce znalazło się również dwóch zawodników Warty Poznań:

1. Bartłomiej Poczobut (GKS Katowice) – 18 kartek (16 ŻK, 2 CK)
  2. Jakub Kiełb (Warta Poznań) – 13 kartek (11 ŻK, 2 CK)
  3. Michał Grobelny (Warta Poznań) – 13 kartek (12 ŻK, 1 CK)

5. W których kolejkach Fortuna 1 Ligi 2018/19 padło najwięcej goli?

Czym byłby futbol bez, zdobywanych w dużych ilościach, spektakularnych bramek? Poniżej prezentujemy trzy kolejki ligowe, w których kibice mieli przyjemność oglądać największą liczbę goli. Jak widać poniżej, zawodnicy rozstrzelali się dopiero pod koniec sezonu:

1. 34. kolejka – 37 bramek
  2. 18. kolejka – 32 bramki
  3. 31. kolejka – 31 bramek

6. W których kolejkach Fortuna 1 Ligi 2018/19 padło najmniej goli?

Kolejną ciekawostką będzie zestawienie kolejek, w których wiało nudą. Wszystkie miejsca na podium zostały zajęte przez początkowe kolejki sezonu, na szczęście – później było już tylko lepiej!

1. 4. kolejka – 11 bramek
  2. 7. kolejka – 15 bramek
  3. 2. kolejka, 16. kolejka, 22. kolejka – po 16 bramek

7. Jakie wyniki padały najczęściej w sezonie 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Ulubionymi wynikami drużyn Fortuny 1 ligi były bez wątpienia remisy. Aż 43 razy padał wynik 1:1, a całe podium zajmują wyniki, w których suma bramek nie jest większa niż 2:

1. 1:1 – 43 razy
  2. 0:0 – 27 razy
  3. 0:1, 2:0, 1:0 – po 26 razy

8. Która drużyna wygrała najwięcej meczów w sezonie 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Miejsce zajęte na koniec sezonu jest w tym przypadku analogiczne do ilości zwycięstw w sezonie. Raków oraz ŁKS zdominowały tę statystykę:

1. Raków Częstochowa, ŁKS Łódź – po 20 zwycięstw
  2. Stal Mielec – 18 zwycięstw
  3. Sandecja Nowy Sącz – 14 zwycięstw

Najgorsza drużyną był spadkowicz – Garbarnia Kraków, która zanotowała zaledwie 5 zwycięstw.

9. Która drużyna zremisowała najwięcej meczów w sezonie 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Bytovia to jedna z drużyn, która pozazdrościła graczom Widzewa Łódź ilości remisów. Aż 16 krotnie piłkarze z Bytowa dzielili się punktami ze swoimi przeciwnikami.

1. Bytovia Bytów – 16 remisów
  2. Sandecja Nowy Sącz – 13 remisów
  3. Chojniczanka Chojnice, GKS Jastrzębie – po 12 remisów

Najrzadziej remisującą drużyną również została Garbarnia Kraków, która zanotowała 6 remisów.

10. Która drużyna przegrała najwięcej meczów w sezonie 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Najczęściej ze spuszczonymi głowami z boiska schodzili gracze Garbarni. Niechlubny rekord.

1. Garbarnia Kraków – 23 porażki
  2. Warta Poznań, Chrobry Głogów, Wigry Suwałki, GKS Katowice – po 15 porażek
  3. Puszcza Niepołomice, Odra Opole – po 14 porażek

Na drugim biegunie tej statystyki znajduje się Raków Częstochowa, który przegrał tylko 4 razy.

11. Które drużyny najczęściej wygrywały do przerwy w sezonie 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Wejdźmy w statystyki odrobinę głębiej. Która drużyna była tą najlepszą, gdyby liczyć wyłącznie pierwsze części meczu? Zdecydowanie łódzki ŁKS, który pierwszą część spotkania wygrywał aż 20-krotnie!

1. ŁKS Łódź – 20 prowadził do przerwy
  2. Stal Mielec, Raków Częstochowa – po 15 razy
  3. Chojniczanka Chojnice, GKS Tychy – po 14 razy

Najrzadziej wygrywająca drużyna po pierwszej połowie była Garbarnia Kraków – 2 razy.

12. Które drużyny najczęściej remisowały do przerwy w sezonie 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Miano najczęściej remisującej drużyny po pierwszej połowie dzielą między sobą aż trzy zespoły:

1. Termalica Bruk-Bet Nieciecza, Stomil Olsztyn, GKS Jastrzębie – po 16 razy
  2. Stal Mielec, Warta Poznań, Chrobry Głogów – po 15 razy
  3. Sandecja Nowy Sącz – 14 razy

Co ciekawe, najrzadziej remisująca drużyna po pierwszej połowie był GKS Tychy oraz… uwielbiająca remisować w regulaminowym czasie gry – Bytovia Bytów! Obie drużyny remisowały do przerwy tylko po 8 razy.

13. Które drużyny przegrywały do przerwy najczęściej w sezonie 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Wiemy już kto najczęściej wygrywał i remisował do przerwy. Czas na drużyny, które w pierwszych połowach radziły sobie najgorzej. Najczęściej przegrywające drużyny po pierwszej połowie:

1. Garbarnia Kraków – 20 razy
  2. Bytovia Bytów – 16 razy
  3. Wigry Suwałki – 15 razy

Najrzadziej przegrywającymi drużynami po pierwszej połowie była Stal Mielec oraz ŁKS Łódź – po 4 razy

14. Które drużyny zdobywały najwięcej goli w sezonie 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Najlepszym atakiem w minionym sezonie może pochwalić się Stal Mielec, która 59 razy zmuszała bramkarza drużyny przeciwnej do wyciągania piłki z siatki. Na kolejnych miejscach znalazły się drużyny, które uzyskały awans do Ekstraklasy:

1. Stal Mielec – 59 zdobytych goli
  2. ŁKS Łódź – 58 zdobytych goli
  3. Raków Częstochowa – 54 zdobytych goli

Najgorszy atak: Garbarnia Kraków (21 zdobytych goli)

15. Które drużyny traciły najmniej goli w sezonie 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Kolejną ciekawostką będzie zestawienie drużyn, które potrafiły bardzo szczelnie zamurować dostęp do swojej bramki:

1. Raków Częstochowa – 22 bramek straconych
  2. ŁKS Łódź – 23 bramki stracone
  3. Stal Mielec – 28 bramek straconych

Najgorszą drużyną w tym elemencie ponownie została drużyna Garbarni Kraków (64 stracone bramki).

16. Które drużyny zdobyły najwięcej bramek do przerwy w sezonie 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

TOP3 drużyn z największą liczbą strzelonych bramek w pierwszej połowie wydaje się zaskakujący, ponieważ brakuje drużyny, która zwyciężyła w rozgrywkach Fortuny 1 ligi – Rakowa Częstochowa:

1. ŁKS Łódź – 33 bramki
  2. Chojniczanka Chojnice – 27 bramek
  3. Stal Mielec – 26 bramek

Najmniej strzelonych bramek w pierwszej połowie: Garbarnia Kraków – 7 bramek

17. Które drużyny zdobyły najwięcej goli w drugich połowach meczów sezonu 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Z kolei w TOP3 drużyn z największą liczbą strzelonych bramek w drugiej połowie może zaskakiwać brak ŁKSu Łódź:

1. Raków Częstochowa – 34 bramki
  2. Stal Mielec – 33 bramki
  3. Podbeskidzie Bielsko-Biała – 32 bramki

Najmniej strzelonych bramek w drugiej połowie: GKS Katowice – 13 bramek

18. Które zespoły straciły najmniej goli do przerwy w meczach sezonu 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Największym skupieniem w początkowych minutach meczu wykazali się ponownie gracze z Łodzi. Poniżej ranking przedstawiający drużyny z najmniejszą liczbą straconych bramek w pierwszej połowie:

1. ŁKS Łódź – 6 bramek
  2. Stal Mielec – 9 bramek
  3. Sandecja Nowy Sącz – 13 bramek

Najwięcej straconych bramek w pierwszej połowie: Garbarnia Kraków – 31 bramek

19. Które drużyny straciły najmniej goli w drugich połowach meczów sezonu 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Analogicznie jak w przypadku bramek strzelonych w drugiej połowie, w drugich połowach meczu ponownie najlepszy był Raków Częstochowa, i to właśnie oni stracili najmniej bramek w tej części gry:

1. Raków Częstochowa – 9 bramek
  2. ŁKS Łódź, Sandecja Nowy Sącz, Chrobry Głogów – po 17 bramek
  3. Stal Mielec – 19 bramek

Najwięcej straconych bramek w drugiej połowie: Garbarnia Kraków – 33 bramki

20. W meczach których drużyn padało najwięcej goli w sezonie 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Przedostatnia ciekawostka odpowie nam na pytanie: „Która drużyna gwarantowała kibicom możliwość obejrzenia największej ilości bramek?”. Największą ilość meczów, w których padło więcej niż 2,5 gola zanotowały następujące drużyny:

1. Odra Opole – 68% spotkań
  2. Bytovia Bytów – 59% spotkań
  3. Chojniczanka Chojnice – 56% spotkań

21. W meczach których drużyn padało najmniej goli w sezonie 2018/19 Fortuna 1 Ligi?

Na zakończenie, ranking drużyn z największą ilością meczów, w których padło mniej niż 2,5 gola: